Optymalizacja elementów graficznych na stronie internetowej

11:00 03/09/2019
Optymalizacja elementów graficznych na stronie internetowej

Elementy graficzne na stronie internetowej mogą sprzyjać osiąganiu wysokiej pozycji w wynikach wyszukiwania. Wymagają tylko nieznacznej obróbki.

Zdjęcia, ilustracje oraz grafiki są ważną częścią strony internetowej. Dawno minęły już czasy serwisów szczelnie wypełnionych tekstem, w których elementy graficzne odgrywały marginalną rolę. Atrakcyjny wystrój graficzny zachęca odbiorcę do eksploracji i zapoznania się z treściami stanowiącymi część merytoryczną serwisu. Nie wystarczy jednak zamieszczać dowolnych grafik, jeśli ma się na uwadze widoczność strony w wyszukiwarkach. Niezwykle istotna jest optymalizacja wszystkich zdjęć, obrazków i gifów, które zdecydowaliśmy się wykorzystać.

 

Skompresuj plik

Wyróżniamy dwa rodzaje grafik cyfrowych: rastrowe i wektorowe. Te pierwsze to klasyczne obrazy, złożone z niezliczonej liczby pikseli; te drugie – składają się jedynie z figur geometrycznych. Grafiki rastrowe mają co prawda wysoką jakość, ale za to dużo ważą (nawet kilka megabajtów). Grafiki wektorowe natomiast są lżejsze, jednak ich jakość jest znacznie gorsza. W internecie priorytetem jest szybkość wczytywania się strony, a więc przed zamieszczeniem pliku warto go skompresować przy użyciu specjalnego programu.

 

Wymiary grafik

Co ciekawe, wpływ na pozycję w wynikach wyszukiwania mają również wymiary danej grafiki. Wiąże się to z faktem, że wyszukiwarki promują strony przejrzyste, proporcjonalne i czytelne. Na komputerach osobistych najlepiej przegląda się zdjęcia i obrazy w proporcji 16:9 (np. 1280 x 720 pikseli), ponieważ grafika wyświetla się wtedy w większej części ekranu. Na urządzeniach mobilnych najlepiej sprawdza się proporcja 1:1, a więc np. wymiar 1080 x 1080 pikseli. Na smartfonach i tabletach najkorzystniej prezentują się kwadratowe grafiki.

 

Nazwij odpowiednio plik

Nazwa pliku to kolejny element brany pod uwagę przez mechanizmy wyszukiwania. Jeśli zdjęcie przedstawia, dajmy na to, sławną piosenkarkę, jej imię i nazwisko bądź pseudonim artystyczny będzie najlepszą nazwą pliku. Pozostawianie domyślnych lub przypadkowych nazw jest dużym błędem – w ten sposób pozbawiamy się szans na zaistnienie w sieci.

 

Optymalizacji powinny podlegać wszystkie elementy składające się na stronę internetową. Ważne jest nie tylko nasycanie tekstów słowami kluczowymi czy modyfikowanie kodu strony – również zdjęcia, obrazy i animacje należy obrabiać pod kątem SEO. Im więcej elementów zostanie zoptymalizowanych, tym większe prawdopodobieństwo, że strona będzie wyżej w rankingu.