Czy ruch na stronie ma wpływ na pozycję strony w wyszukiwarce? CTR i SEO

07:06 08/03/2019
Czy ruch na stronie ma wpływ na pozycję strony w wyszukiwarce? CTR i SEO

CTR jest skrótem oznaczającym współczynnik klikalności. Oznacza stosunek zachodzący pomiędzy liczbą kliknięć określonego linku a liczbą wyświetleń tegoż. CTR pozwala sprawdzić liczbę odwiedzin linkowanej witryny. Czy ma to jakiś wpływ na budowanie strategii SEO i pozycjonowanie strony?

Współczynnik klikalności a pozycjonowanie

Jest rzeczą wiadomą, że pozycja strony w wyszukiwarce wpływa na liczbę wejść („klików”). Ale czy działa to w drugą stronę? Wydaje się, że tak, chociaż przedstawiciele Google’a w swoich oficjalnych wystąpieniach nic na ten temat nie mówią. A jednak im więcej internautów na stronie, tym wyższą będzie ona zajmowała pozycję w rankingu. Dlaczego?

Jeśli strona jest popularna, wchodzi na nią coraz więcej osób, które przy okazji ją wyszukują, co oczywiście podbija ją „w oczach” Google’a o kilka punktów. Co więcej, użytkownicy polecają ją sobie wzajemnie, a to najlepszy sposób na naturalny content. Linki, które wstawiają użytkownicy forów, oraz udostępnienia na profilach w mediach społecznościowych owocują kolejnymi wejściami na stronę. Dzięki temu staje się ona coraz bardziej znana i bardziej atrakcyjna dla wyszukiwarek, co wyraźnie przekłada się na ruch.

 

Jak można zwiększyć CTR

Zwiększenie CTR jest możliwe na kilka różnych sposobów. Jednym z nich jest oczywiście używanie odpowiednich słów kluczowych. Jeżeli CTR jest niski, oznacza to, że słowa są albo źle dobrane, albo reklama trafiła do niewłaściwej grupy odbiorców.

Ważną strategią, która pomoże zwiększyć ruch na stronie, jest umieszczanie linków do niej w różnych miejscach. Naturalny content sprawdza się najlepiej, ale czasami można mu „pomóc” wstawieniem odnośników na blogach lub forach internetowych. Musi to być jednak zrobione w taki sposób, aby nie wyglądało jak nachalna reklama. Świetnym sposobem są także newslettery, które zachęcą użytkowników do ponownego odwiedzenia witryny i nie pozwolą im o niej zapomnieć.