Czy Google przoduje we wszystkich krajach? Najpopularniejsze wyszukiwarki internetowe na świecie

07:14 08/03/2019
Czy Google przoduje we wszystkich krajach? Najpopularniejsze wyszukiwarki internetowe na świecie

Google z pewnością jest najpopularniejszą wyszukiwarką w Europie i Stanach Zjednoczonych. Od wielu lat cieszy się wciąż niesłabnącym powodzeniem, wszystkie agencje marketingowe zabijają się, by poznać jej algorytmy pozycjonowania. A jednak nie jest to jedyna wyszukiwarka.

DuckDuckGo.com i Ask.com – bardziej przejrzyste alternatywy

Obie wyszukiwarki, a zwłaszcza Ask.com, są dobrze znane i od wielu lat działają na rynku. Ta pierwsza jest bardzo podobna do Google, przy czym jej interfejs jest znacznie bardziej przyjazny i dużo atrakcyjniejszy. Wyposażona jest w opcję pozwalającą zawężać odpowiedzi – jeżeli zapytanie jest zbyt szerokie lub niezrozumiałe, wyszukiwarka zadaje dodatkowe pytania, które pozwolą na lepsze dopasowanie wyników wyszukiwania do oczekiwań użytkownika. Ask.com natomiast ma ciekawe zasady grupowania wyników, dzięki czemu są one bardziej przejrzyste i łatwiejsze w przeglądaniu.

 

Próby zdetronizowania Google

Na próbę zdetronizowania Google’a jakiś czas temu poważył się Microsoft, wypuszczając na rynek wyszukiwarkę Bing. Stanowi komponent wielu różnych programów i działa jak nakładka na przeglądarkę. Jest bardziej zaawanasowana pod względem zawężania wyników, z lewej strony interfejsu znajdują się dodatkowe sugestie dotyczące wyszukiwania, co jest niezwykle wygodne.

Kolejną propozycją godną rozważenia jest Yahoo!. Notabene jest to nie tylko wyszukiwarka, ale również... serwis informacyjny i pocztowy, przewodnik turystyczny, a nawet platforma horoskopowa! Idealne rozwiązanie dla osób, które lubią mieć wszystko w jednym miejscu.

 

Google Scholar

Jedną z mniej znanych wyszukiwarek jest bliźniacza odsłona wyszukiwarkowego potentata, czyli Google Scholar. Skupia się ona na przeglądaniu w pierwszej kolejności rozpraw naukowych i komentarzy do nich, oficjalnych periodyków akademickich oraz pism prawniczych. Powinni ją znać nie tylko naukowcy, ale i studenci.